close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 listopada 2017

  „Jak co roku gromadzimy się na Rossie przy mauzoleum Matki i Serca Syna, aby świętować dzień odrodzenia państwa polskiego. W tym roku jest to rocznica 99., a więc rozpoczynamy rok jubileuszowy stulecia niepodległości Polski. Obchodzi ten jubileusz cała wspólnota Polaków w Rzeczypospolitej Polskiej i na Litwie i w innych krajach, gdzie mieszkają nasi rodacy” – powiedziała ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska podczas obchodów Święta Niepodległości Polski na wileńskiej Rossie.

  Ambasador Doroszewska złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zwracając się do zgromadzonych, przekazała prośbę prezydenta do wszystkich Polaków, aby przypadający za rok jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości "stał się świętem całej polskiej wspólnoty, by każdy czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach, ale i do ich współtworzenia".

   

  Podczas uroczystości odegrano hymny  Polski i Litwy. Ambasador podziękowała za gratulacje składane Polsce przez partnerów litewskich.

   

  Na wileńskim Cmentarzu na Rossie hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oddali przedstawiciele polskich organizacji społecznych, partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, samorządów, placówek edukacyjnych. Honorową wartę przy Mauzoleum pełnili harcerze i kombatanci. Odbyła się wspólna modlitwa.

   

  Nieodłącznym akcentem wileńskich uroczystości niepodległościowych już od 23 lat jest organizowana przez Wileński Hufiec Maryi Sztafeta Niepodległości. W tym roku w Sztafecie udział wzięło blisko 200 harcerzy z Litwy i Polski. Uczestnicy sztafety wystartowali w sobotę wcześnie rano z Zułowa – miejsca urodzenia Józefa Piłsudskiego. Dotarli na Rossę po pokonaniu 63 km w sześć godzin.

   

  Z okazji Dnia Niepodległości Polski w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, licznie zamieszkanej przez Polaków, odbyły  się koncerty okolicznościowe, akademie, w kościołach zostały odprawione Msze św. w intencji Polski.

   

  _MG_0628
  _MG_0629
  _MG_0633
  _MG_0643
  _MG_0646
  _MG_0650
  _MG_0684
  _MG_0687
  _MG_0705
  _MG_0718
  _MG_0722
  _MG_0741
  _MG_0762

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: