close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 listopada 2017

  W dniu 31 października Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie Urszula Doroszewska odwiedziła miejscowość Czarny Bór, gdzie złożyła wieńce i zapaliła znicze na grobach spoczywających tu sióstr urszulanek. W trakcie wizyty Pani Ambasador towarzyszyła mer samorządu rejonu wileńskiego M. Rekść, a także przedstawiciele władz lokalnych, wartę przy grobach pełnili harcerze.

  W latach 1924–1946  w Czarnym Borze mieścił się  klasztor sióstr urszulanek Serca Jezusa Konającego sióstr urszulanek, które prowadziły dom dziecka, a także stworzoną przez siebie, eksperymentalną Szkołę Zawodową dla Kierowniczek Internatów . W czasie II wojny światowej korzystając z pomocy sióstr urszulanek w Czarnym Borze, przez 2 lata ukrywał się ks. Michał Sopoćko, którego gestapo ścigało go za pomaganie Żydom. Duszpasterz po kryjomu odprawiał tu msze święte i spowiadał.

   

  Pani Ambasador w towarzystwie przedstawicieli władz odwiedziła kościół pw. bł. Michała Sopoćki, gdzie ksiądz J. Witkowski opowiedział  o historii świątyni oraz konsekracji kościoła. Ambasador złożyła także wizytę w gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, gdzie dyrektor M. Jasiulewicz przedstawił historię działalności szkoły w Czarnym Borze za czasów Urszuli Ledóchowskiej. Ambasador obejrzała sale lekcyjne, pracownie przedmiotowe, salę sportowo-koncertową, bibliotekę oraz stołówkę.

   

  Podczas spotkania z gronem pedagogicznym gimnazjum Ambasador życzyła satysfakcji z rozwoju zawodowego oraz radości z wyników pracy - z osiągnięć uczniów i wychowanków. U. Doroszewska wyraziła także zadowolenie, że działalność sióstr urszulanek w Czarnym Borze jest kontynuowana obecnie przez gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej.

  DSC_0293
  DSC_0313
  DSC_0315
  DSC_0325
  DSC_0359
  DSC_0380
  DSC_0420
  DSC_0435
  DSC_0449
  DSC_0460
  DSC_0468
  DSC_0474
  DSC_0484
  DSC_0494
  DSC_0522

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: