close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 października 2017

  18 października w Wilnie w Pałacu Władców odbyła się ostatnia z cyklu imprez, współorganizowanych przez Ambasadę RP w Wilnie i Instytut Polski w Wilnie, upamiętniających Tadeusza Kościuszkę na Litwie, w ramach której został zaprezentowany polski film - „Wojciech Kossak. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r.”.

  „Oddajemy dzisiaj hołd bohaterowi obu naszych narodów,  Litwy i Polski, Tadeuszowi Kościuszce. Był on ostatnim wielkim wodzem I Rzeczypospolitej.  Walczył o uwolnienie naszych krajów od obcych wojsk, i o ugruntowanie wolności  osobistej obywateli.  Kiedy Kościuszko ogłaszał na rynku w Krakowie powstanie i przysięgał ludowi, wskazywał,  że drogą walki o wolność jest zbiorowy wysiłek całego narodu. I to jest jego testament polityczny. Tę myśl podejmowaliśmy my, Polacy i Litwini, kiedy co pokolenie walczyliśmy o odbudowę państwa.” – powiedziała Ambasador do zebranych w Pałacu Władców gości.

   

   

  Fot. R. Niedźwiecki/zw.lt

   

  „Polska i Litwa realizują testament Kościuszki, gdy zbiorowym wysiłkiem przeznaczają 2% budżetu państwa na obronę naszych krajów przed wrogiem. Polska i Litwa są dziś silniejsze niż były wtedy, gdyż nauczone doświadczeniem ubiegłych wieków, potrafiły zadbać o swoje bezpieczeństwo, o swój budżet obronny i  dobrych sojuszników – państwa NATO” – dodała.

   

  O znaczeniu dziedzictwa Kościuszki w dzisiejszych czasach mówił również obecny na uroczystości Minister Obrony Litwy Raimundas Karoblis.

   

  „Rzeczywiście, niezmiernie ważne są wartości Tadeusza Kościuszki – walka o wolność i równość. Są one aktualne do dzisiaj, o jakiejkolwiek wolności mówilibyśmy – wolności osobistej czy wolności kraju. Jego hasło „Za wolność waszą i naszą” było bardzo dalekosiężne. Przez setki lat było natchnieniem dla walczących przeciwko okupacji carskiej Rosji. Dzisiaj, kiedy widzimy, że przestrzeganie zobowiązań międzynarodowych, integralność terytorialna i niezależność państw nie są dane na zawsze, kiedy znów musimy myśleć, jak je zachować, powinniśmy szczególnie pielęgnować wartości Tadeusza Kościuszki” – powiedział minister.

   

   

  Fot. R. Niedźwiecki/zw.lt

   

   

  Życiorys Tadeusza Kościuszki przypomniał zebranym prof. Valdas Rakutis oraz „ożywiony” w formie filmu, obraz klasyki polskiego malarstwa historycznego - Wojciecha Kossaka - Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r.

   

  Wieczór uświetnił swoim występem również litewski chór wojskowy  „Aidas” pod batutą prof. Tadasa Šumskasa. W drugiej części koncertu wystąpiła Wileńska Orkiestra św. Krzysztofa pod batutą prof. Donatasa Katkusa, która wykonała specjalnie przygotowany na tę okazję program,  na który złożyły się dwa utwory skomponowane przez Tadeusza Kościuszkę - polonez i walc oraz polonezy M.K. Ogińskiego.

  palac-wladcow-obchody-kosciuszki-9074
  palac-wladcow-obchody-kosciuszki-9100
  palac-wladcow-obchody-kosciuszki-9107
  palac-wladcow-obchody-kosciuszki-9142
  palac-wladcow-obchody-kosciuszki-9158

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: